Episoden er spilt inn 10. september, kun to dager etter valget, og for tidlig til å si noe om hvem som har stemt på hvilket parti.
Men i tråd med bakgrunnstall fra meningsmålinger i august og historisk oppslutning til Fremskrittspartiet, kan man anta at flere menn enn kvinner har stemt på det partiet som ble valgets andre største parti, med oppslutning på 23,8 prosent. Arbeiderpartiet vant valget med 28 prosent.
Det er grunn til å tro at dette også gjelder skolevalget: Her vant borgerlig side, med FpU i tet, etterfulgt av Unge Høyre. Forskningen på skolevalg viser at forskjellene mellom hvilke partier kjønnene stemmer på, har økt. Samtidig har unges holdninger til hvorvidt «likestilling bør videreføres» blitt mer delte. Jenter mener stadig ja. Gutter er mer skeptiske.
Er likestilling og kjønn et tema som driver fram en polarisering mellom kjønnene?
– Spørsmålet om hvorvidt likestilling bør føres videre er et godt spørsmål å analysere, fordi det viser forskjeller, sier Teigen.
At gutter uttrykker større skepsis til likestilling i disse undersøkelsene, har også gjort at gutter har fått mye oppmerksomhet i valgkampdekningen, med god hjelp fra influensere.
Er forskjellene blitt blåst ut av proporsjoner? Eller ser vi tegn til varige endringer?
Teigen og Førde diskuterer årets stortingsvalg sett i lys av likestillingsforskning og forskning fra COREs forskning på nordmenns holdninger til likestilling.
NY EPISODE AV KJØNNSAVDELINGEN: I denne episoden hører du Mari Teigen og Kristin Engh Førde diskutere valget 2025 og forskning på likestilling.
Hør hele episoden der du lytter til podkast: