Glemte historier? Kvinner i arkivet


«Nåtiden omfatter fortiden», skriver Simone de Beauvoir i feminismens største klassiker Det annet kjønn. Slik minner hun ikke bare om at fortiden fortsatt finnes for oss i museer, arkiver og biblioteker, men at måten vi forvalter denne historien på, sier noe om hvem vi er i dag.
I hvilke arkiver finner vi historier om kvinner? Hvor tilgjengelig er disse arkivene? Har samfunnsutviklingen skapt behov for nye arkiver?
Tid: tirsdag 13. juni, kl. 12.30–15.00
Sted: Auditoriet i Nasjonalbiblioteket, Henrik Ibsens gate 110, Oslo. Finn frem.
Program:
Velkommen v/ Hege Høsøien, NB
Linda Rustad, Kilden presenterer innledere og drar oss gjennom programmet.
Foredragsholdere:
- Tone Hellesund, Skeivt arkiv, Universitetet i Bergen: «'Den synd som ikke burde nevnes'. Om betydningen av å formidle skeive historier»
- Marius Wulfsberg, Nasjonalbiblioteket: «Hvordan skrive Camilla Collett inn i sin egen historie?»
- Hanna Helseth, STK, Universitetet i Oslo: «Muslimske medietekster – om dannelsen av et arkiv»
- Tove Lie, Khrono: «Kvinnene som ikke fikk plass i historiebøkene»
Pause (15 minutter) med kaffe: 14.00–14.15
Paneldebatt (45 minutter), fra 14.20-15.00
Linda Rustad, Kilden (ordstyrer)
Paneldeltakere: Hege Høsøien, Nasjonalbiblioteket, Arne Skivenes, Bergen byarkiv, Ellen Røsjø, Arkivverket, Tone Hellesund, Skeivt arkiv, Universitetet i Bergen
Følg oppdateringer av arrangementet på facebook.
Arrangører: Nasjonalbiblioteket og Kilden kjønnsforskning.no